Utrzymanie czystej wody w basenie nie jest wyłącznie kwestią estetyki, ale wpływa także na zdrowie osób korzystających z kąpieliska. W tym celu konieczne jest stosowanie preparatów oczyszczających wodę oraz systemów filtracyjnych, które pozwalają na mechaniczne oczyszczanie wody z większych zanieczyszczeń. Aby cieszyć się krystalicznie czystą wodą, należy odpowiednio dobrać urządzenia filtracyjne wraz z filtrami, sterownikami oraz pompami filtracyjnymi. W jaki sposób działają systemy filtracyjne? O znaczeniu filtracji oraz jej wpływie na higienę i estetykę wody w basenie przeczytasz w dalszej części artykułu.

W jaki sposób filtruje się wodę w basenie oraz jakie to ma znaczenie?

Filtracja wody oprócz tego, że pozwala oczyścić zbiornik z widocznych zanieczyszczeń, odpowiada też za jej właściwą cyrkulację w obiekcie. Dzięki urządzeniom filtracyjnym stan wody przez cały czas utrzymuje się na takim samym poziomie, dzięki czemu w każdej chwili można korzystać z basenu, ciesząc się krystalicznie czystą wodą bez glonów i zielonego nalotu. Sprawność systemu filtracyjnego przynosi także liczne oszczędności. Mianowicie mechaniczna filtracja ogranicza wydatki na zakup chemii basenowej. Choć system filtracyjny nie oznacza rezygnacji ze stosowania preparatów służących do oczyszczania wody, znacząco wpływa jednak na częstotliwość ich używania.

System filtracyjny składa się z pompy połączonej ze specjalnymi filtrami, które wychwytują zanieczyszczenia i blokują ich ponowny przepływ w trakcie wymiany wody w basenie. Dobór pompy filtracyjnej zależy przede wszystkim od wielkości zbiornika. Im większy, tym większą wydajnością powinna charakteryzować się pompa. W przypadku filtrów z kolei na rynku znaleźć można elementy papierowe, kartuszowe oraz piaskowe. Filtry papierowe i kartuszowe nie cieszą się zbyt dużą wydajnością, dlatego zwykle używa się ich do oczyszczania niewielkich basenów. Większą skutecznością wyróżniają się za to wielowarstwowe filtry piaskowe, które ułatwiają utrzymanie czystości w dużych basenach.