Bardzo ważną częścią utrzymywania wysokiej jakości wody w basenie są korekta pH i koagulacja. Współczynnik pH wskazuje jaki odczyn ma woda: kwaśny, obojętny czy zasadowy. Do sprawdzenia tej wartości używany jest miernik fotometryczny. Wartość pH wskazana podczas pomiaru ma decydujący wpływ na wszystkie pozostałe zabiegi podejmowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu użytkowania basenu. Koagulacja jest natomiast procesem usprawniającym działanie filtrów. Za pomocą specjalnych preparatów możliwe jest skupienie drobnych cząstek zanieczyszczeń, dzięki czemu stają się one możliwe do usunięcia za pomocą filtra.  

 

W jaki sposób utrzymać właściwą wartość pH wody?

Odczyn wody basenowej powinien wynosić 7-7,4 pH. Zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski współczynnik pH wiążą się z negatywnymi konsekwencjami. Wysokie pH wody w basenie może skutkować zmniejszeniem skuteczności działania środków do dezynfekcji basenu, wytrącaniem się wapnia i związanym z tym mętnieniem wody oraz zatykaniem filtrów. Zbyt niska wartość pH powodować może natomiast podrażnienia błon śluzowych oraz korodowanie metalowych elementów. Regulacja współczynnika pH wody basenowej jest możliwa poprzez zastosowanie odpowiednich preparatów, dostępnych w formie płynu lub granulatu. Oferujemy zarówno środki podnoszące, jak i obniżające współczynnik pH w wodzie.

Wysokość pH Skutki
8,5 Za wysoka wartość pH negatywne skutki…
Zniszczenie naturalnej, kwaśnej warstwy ochronnej skóry
8 Wytrącanie się wapnia w wodzie o twardości średniej do wysokiej (zatykanie filtra, zmętnienie wody)
7,5 Duże zmniejszenie skuteczności działania środków dezynfekcyjnych
7,4 Idealny zakres wartości pH dla optymalnej pielęgnacji wody
7
6,5 Zbyt niska wartość pH negatywne skutki
Podrażnienia błon śluzowych i nieprzyjemny zapach wody na skutek tworzenia się chloramin (chlor związany)
6 Korodowanie metalowych części oraz uszkodzenia fug

Do regulacji współczynnika pH służą nam produkty w postaci płynnej i  granulatu.

Przed użyciem preparatu zapoznaj się z informacjami znajdującymi się na etykiecie.

chemoform ph minus granulat 208x180 - Korekta pH i koagulacja

Ph-minus granulat

Preparat proszkowy do obniżania wartości pH w wodzie basenowej. Rozpuszczony w wodzie nadaje się zarówno do dozowania ręcznego jak i automatycznego w urządzeniach pomiarowo dozujących.


chemoform ph minus plynny 208x180 - Korekta pH i koagulacja

Ph-minus płynny

Płynny środek do obniżania wartości pH w wodzie basenowej za pomocą dozowania automatycznego. Zawiera ok. 50% kwasu siarkowego.

10 kg pH minusa 50% odpowiada 12,5 kg pH minusa o stężeniu 40% lub 15 kg HCL (kwasu solnego).


chemoform ph plus granulat 208x180 - Korekta pH i koagulacja

Ph-plus granulat

Preparat proszkowy do podnoszenia wartości w wodzie basenowej. Nadaje się do wody miękkiej, podnosi twardość węglanową wody.


chemoform ph plus plynny 208x180 - Korekta pH i koagulacja

Ph-plus płynny

Płynny środek do podnoszenia wartości pH w wodzie basenowej za pomocą dozowania automatycznego.

Na czym polega koagulacja wody w basenie?

Wśród naszych produktów znajdziecie Państwo także preparaty przeznaczone do koagulacji wody w basenie. Podczas użytkowania wody w basenie dostaje się do niej wiele zanieczyszczeń, których źródłem są kosmetyki, pot, kurz, piasek czy grudki ziemi. Niektóre cząsteczki zanieczyszczeń są tak małe, że filtr nie jest w stanie ich wyłapać. W celu ich usunięcia należy stosować środki powodujące skupianie się małych cząstek w większe w procesie zwanym koagulacją. Koagulacja wody w basenie przeprowadzana jest za pomocą specjalistycznych preparatów, zwanych koagulantami, których duży wybór można znaleźć w naszym sklepie. Środki koagulacyjne dostępne są w naszym asortymencie w postaci płynnej, a także w formie granulatu lub nabojów. Substancje odpowiedzialne za zmętnienie wody w basenie wykazują łatwość łączenia się z koagulantami. Na skutek połączenia drobin brudu z cząsteczkami preparatu do koagulacji powstają płaty zanieczyszczeń, które są sprawnie wychwytywane przez filtry basenowe. Preparaty do koagulacji wody w basenie należy stosować zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta. W wyniku takiego zabiegu zanieczyszczenia pozostają na filtrze, a woda jest klarowna i czysta. Koagulacja wody w basenie poprzedza mechaniczną filtrację i wspomaga efektywną pracę filtrów basenowych. Dostępne w naszej ofercie środki koagulacyjne pozwolą zadbać o należytą higienę przydomowego basenu jak i dużego kompleksu basenowego. Zapraszamy Klientów indywidualnych i komercyjnych do zapoznania się z oferowanymi przez nas produktami do koagulacji wody basenowej.

 

chemoform flockfix plynny 208x180 - Korekta pH i koagulacja

Flockfix płynny

Płynny środek koagulacyjny z szerokim spektrum wartości pH. Nadaje się zarówno do ręcznego jak i automatycznego dozowania, można rozcieńczać wodą.

Do Whirlpool stosować 1-2 łyżeczek na m3.


produkty bez zdjec 208x180 - Korekta pH i koagulacja

Flockfix wysoko skoncentrowany

Płynny środek koagulacyjny z szerokim spektrum wartości pH. Nadaje się zarówno do ręcznego jak i automatycznego dozowania, można rozcieńczać wodą. Flockfix płynny wysoki koncentrat, optymalne pH dla działania preparatu od 5 do 9. Niepożądane substancje mętne łączą się w płatki i są wraz z wodą usuwane. Struktura ta, jako glinowy kompleks wielordzeniowy, pozwala na szybkie tworzenie się płatków, w przeciwieństwie do monomerowych soli glinowych, jak np. siarczan glinu. Następujące substancje zawarte w wodzie są do usunięcia: mineralne substancje mętne, rozpuszczone cząsteczki koloidalne, kwasy huminowe, tłuszcze i oleje, megality, fosforany, zarodniki i mikroorganizmy. Poprzez usunięcie organicznych substancji obniża się wartości THM w wodzie.


chemoform flockfix granulat 208x180 - Korekta pH i koagulacja

Flockfix granulat

Środek koagulacyjny w postaci granulatu o wąskim spektrum wartość pH. Rozpuszczony w wodzie nadaję się zarówno do małych, jak i dużych basenów do doraźnego, ręcznego dozowania.


chemoform flockfix wklad 208x180 - Korekta pH i koagulacja

Flockfix kartusze

Środek koagulacyjny w postaci nabojów stosowany jako wkład do skimmerów w małych basenach prywatnych lub ogrodowych.