Zielona woda w basenie

Zielona woda w basenie jest konsekwencją nieregularnego czyszczenia i dezynfekowania basenu. W wodzie rozwijają się wówczas glony, które są odpowiedzialne za zieloną barwę wody w basenie. Wysoka temperatura wody sprzyja namnażaniu się glonów. Sposobem na pozbycie się zielonej wody w basenie jest przeprowadzenie wieloetapowego procesu czyszczenia basenu. Śliski zielony nalot obecny na ściankach i dnie basenu można usunąć mechanicznie przy użyciu odkurzacza do basenu lub szczotki. Ważną czynnością jest wyregulowanie poziomu pH w wodzie do wartości 7,0-7,4. Przy optymalnej wartości pH wody proces dezynfekcji basenu będzie przebiegał efektywnie, natomiast zbyt wysokie pH wody obniża skuteczność dezynfekcji. Następnym etapem walki z zieloną wodą jest wprowadzenie do basenu środka glonobójczego oraz przeprowadzenie dezynfekcji wody za pomocą odpowiedniej dawki chloru do basenu. Środki do koagulacji wody w basenie pomogą wyeliminować większe cząsteczki zanieczyszczeń, które z łatwością zostaną wyłapane przez filtry basenowe w procesie filtrowania wody. Woda w basenie powinna być poddana filtracji do momentu, aż zniknie jej zielone zabarwienie. W naszym asortymencie znajdziecie Państwo preparaty do kompleksowego czyszczenia basenu.

Dezynfekcja krok po kroku:

Krok pierwszy – regulacja wartości pH

Wartość pH jest najważniejszym parametrem, który wpływa na skuteczność procesu dezynfekcji. Dlatego jego wielkość należy kontrolować i utrzymywać na stałym poziomie. Idealny zakres pH mieści się w przedziale od 7,0-7,4. Nasze preparaty do podnoszenia wartości tego parametru: pH plus granulat, pH plus płynny; do obniżania: pH minus granulat, pH minus płynny.

Krok drugi – dezynfekcja

Woda w basenie powinna być źródłem dobrego samopoczucia i zdrowia, a zatem musi być bezpieczna dla korzystających z uciech wodnych. Każdy kąpiący się w basenie człowiek wnosi do wody drobinki związków organicznych i tysiące bakterii. Dlatego konieczne jest stosowanie procesu dezynfekcji na tyle skutecznego, by zapewnił on bezpieczeństwo korzystającym z kąpieli ludziom. Polecamy chemię basenową do dezynfekcji metodą chlorową: Chemochlor T granulat 65 i Chemochlor T szybkie tabletki(do szybkiej dezynfekcji), Chemochlor T tabletki 20g, Chemochlor T tabletki 200g, Chemochlor T Multifunkcyjne tabletki. Chemochlor CH tabletki 10g, Chemochlor Płynny. Do dezynfekcji metodą tlenową: Aquablanc O2,  Aquablanc A, Aktywny tlen tabletki 20g, Aktywny tlen tabletki 200g, Aktywny tlen płynny, Aquablanc płynny

Krok trzeci – walka z glonami

Glony to jedno- lub wielokomórkowe organizmy, które z nieorganicznych związków chemicznych zawartych w wodzie produkują związki organiczne, które są pożywką dla znajdujących się w wodzie bakterii i źródłem różnego rodzaju zanieczyszczeń. Rozmnażają się bardzo szybko i w ciągu kilku godzin są w stanie pokryć śliską warstwą ściany, schody i dno basenu. Konieczne jest w związku z tym hamowanie wzrostu glonów i ich eliminacja z wody basenowej. W tym celu należy stosować związki glonobójcze. Chemoform Polska poleca systematycznie stosowanie amin czwartorzędowych w postaci następujących preparatów: Alba, Alba Super, Antygon Super i Calzelos.

Krok czwarty – koagulacja i filtracja

Niektóre cząsteczki zanieczyszczeń są tak małe, że filtry nie mają możliwości ich wyłapać. W celu ich usunięcia należy stosować środki koagulujące lub flokujące, które powodują skupianie się mniejszych cząsteczek w większe lub ich absorbcję na powierzchni flokulanta. W wyniku takiego zabiegu zanieczyszczenia te pozostają na filtrze, a woda pozostanie klarowna i czysta. Proponujemy następujące preparaty: Flockfix płynny, Flockfix wysokoskoncentrowany, Flockfix kartusze.

Krok piąty – utrzymanie czystości i pielęgnacja zaplecza basenowego

Utrzymanie czystości zaplecza basenowego i otoczenia niecki basenowej jest bardzo ważne jeśli chcemy by nasz basen spełniał nasze oczekiwania i wymogi higieniczno-sanitarne


Rodzaje zabrudzeń:

Tłuszcze, związki organiczne
(olejki, kosmetyki, zrogowaciały naskórek)
strzalka zawijas - Porady Alkaliczny środek czyszczący
Sole nieorganiczne
(sole metali, osady wapienne)
strzalka zawijas - Porady Kwaśny środek czyszczący
Codzienna pielęgnacja strzalka zawijas - Porady Słabo alkaliczny i słabo kwaśny środek czyszczący

Zalecamy używanie środków czyszczących na przemian: 2 x kwaśny i 1 x zasadowy.


Środki myjąco-czyszczące:

Kwaśne

Na mocne zabrudzenia, do pierwszego czyszczenia po przerwie zimowej:
Tylko na otwarte baseny: Compactal, Reinfix Rapid, Banisol G – ze względu na zawartość HCl.
Kryte pływalnie: Keraclin F i Saniblanc – likwiduje osady wapienne i inne nieorganiczne.

Lżejsze zanieczyszczenia:
Banisol S, Randklar S żel

Alkaliczne

Pierwsze mycie po przerwie eksploatacyjnej, silne zanieczyszczenia organiczne:
Flisan, Randklar, Randklar A żel

Lżejsze zanieczyszczenia:
Banisol A


Problemy pojawiające się w basenach

Lp OBJAWY PRZYCZYNY DZIAŁANIA
1 Woda mętna Niska zawartość środka dezynfekującego, nie odpowiednie pH wody, w niecce utworzona została zawiesina koloidalna, brązowy kolor wody świadczy o obecności związków żelaza natomiast czarno – brązowa zawiązki manganu. Podniesienie zawartości pH do 7,0 – 7,4, podniesienie zawartości chloru w niecce basenowej, intensywne chlorowanie szokowe, dodanie koagulantu i przefiltrowanie.
2 Mleczna woda Obecność koagulantu w niecce basenowej obecność nieropuszczalnego CaCO3 w niecce. Doprowadzić pH do 7,0- 7,4 i następnie przefiltrować wodę.
3 Zielona woda, śliskie ściany, miejscowe przebarwienia niecki Intensywny rozwój alg. Doprowadzić pH do wartości 7,0-7,4, zastosować środek glonobójczy, przeprowadzić szokowe chlorowanie, miejscowe zastosowanie środka dezynfekcyjnego w granulacie (nie przy foli), mechaniczne usunięcie glonów, dodanie koagulantu i przefiltrowanie całej objętości wody.
4 Woda zielono – turkusowa klarowna Ślady miedzi na koordynujących częściach metalowych, problem ten może się pojawiać gdy jako środek glonobójczy używamy siarczan miedziowy. Chlorowanie szokowe, wartość pH doprowadzić do 7,0-7,4, dodać środka koagulującego i świeżej wody, wodę w niecce przefiltrować.
5 Ścianki basenu są chropowate, szorstkie Osadzanie się twardych osadów wapniowych w wodzie, często zwłaszcza przy wodzie twardej. Usunąć osad z opróżnionego basenu zastosować kwasy środek do czyszczenia basenów, utrzymywać wartość pH na poziomie 7,0-7,4.
6 Zapach chloru, podrażnienia oczu Związany chlor w wodzie (chloraminy). Chlorowanie szokowe, wartość pH doprowadzić do 7,0-7,4, dodać świeżej wody.
7 Woda mocno się pieni Problem taki pojawia się przy stosowaniu pieniącego środka glonobójczego lub obecności resztek środka zimowego, środka czyszczącego w wodzie. Dolać świeżą wodę, nie stosować żadnych środków czyszczących.
8 Korozja Za niska wartość pH, za wysoki potencjał redox, za wysokie całkowite stężenie substancji rozpuszczonych (TDS) Doprowadzić pH do 7,0-7,4.