Posiadanie własnego basenu to nie tylko przyjemność płynąca z jego użytkowania, ale także obowiązek dbania o odpowiedni stan wody i samego zbiornika. Chodzi tu nie tylko o komfort pływających, a przede wszystkim o ich bezpieczeństwo. Jedną z metod dezynfekcji jest chlorowanie, o której wadach oraz zaletach przeczytasz poniżej.

Jakie są zalety chlorowania basenu?

Na rynku dostępna jest różnorodna chemia do dezynfekcji basenu, jednak to właśnie chlor cieszy się największą popularnością. Wynika to z pewnością z jego licznych zalet. Na samym wstępie należy zaznaczyć, że chlor jest stosunkowo tanim środkiem, dlatego chętnie wykorzystywany jest na basenach publicznych. Na uwagę zasługuje także jego skuteczność, która w połączeniu z niską ceną czyni go bardzo konkurencyjnym produktem do dezynfekcji.

Właściciele basenów najczęściej wybierają chlor w formie tabletek multifunkcyjnych. Wyróżnia je nie tylko łatwość użycia, ale także wszechstronne działanie. Zawierają one bowiem, oprócz chloru, środek glonobójczy, koagulant oraz stabilizator pH. Okazuje się więc, że przy użyciu jednego produktu można kompleksowo zadbać o swój basen.

Jedną z kluczowych zalet chloru jest szybkość jego działania. Spragnieni kąpieli nie muszą długo czekać na efekty. Warto jednak na bieżąco kontrolować zawartość chloru w wodzie, wykorzystując w tym celu urządzenie kontrolno-pomiarowe.

Jakie są wady chlorowania basenu?

Chlorowanie, jak każda inna metoda, nie jest pozbawione wad. Kluczem do sukcesu okaże się jednak stosowanie chloru zgodnie z zaleceniami producenta, które można znaleźć na opakowaniu zakupionego preparatu.

Należy mieć na uwadze, że nieodpowiednie dozowanie chloru może skutkować podrażnieniami skóry lub oczu. Dotyczy to sytuacji, w których przekroczono dopuszczalną ilość preparatu, przez co stężenie wolnego chloru w wodzie wynosi powyżej 1 mg/l. W odwrotnym przypadku, gdy zaniedba się regularną dezynfekcję lub użyje się zbyt mało chemii, cały proces może okazać się z kolei bezskuteczny.