Każdy z nas lubi schłodzić się podczas upalnego lata w basenowej wodzie, a także pływać w niej i budować kondycję przez cały rok. Jednak aby pływanie w basenie było bezpieczne dla naszego zdrowia, woda musi być właściwie oczyszczona i zdezynfekowana. Bez takiego przygotowania kąpiel w basenie mogłaby wywołać w naszym organizmie różne choroby o podłożu bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Państwu, na czym polega dezynfekcja wody i po co się ją wykonuje!

 

Na czym polega dezynfekcja wody?

Dezynfekcja wody to proces niszczenia żywych i przetrwalnikowych form mikroorganizmów patogennych w niej obecnych. Celem dezynfekcji jest nie tylko ich zabicie, ale także zapobiegnięcie ich powtórnemu rozwojowi. Dzięki dezynfekcji hamowany jest ich wzrost oraz reprodukcja, a woda basenowa staje się bezpieczna dla naszego zdrowia. Aby skutecznie usunąć z wody wszystkie bakterie i wirusy stanowiące dla nas potencjalne zagrożenie, konieczne jest zastosowanie specjalnych środków chemicznych, które zabijają wszystkie niebezpieczne mikroorganizmy, ale nie wpływają negatywnie na zdrowie korzystających z basenu ludzi. Nasza firma specjalizuje się w produkcji i sprzedaży produktów chemii basenowej. Naszym klientom proponujemy dwie metody dezynfekcji wody: chlorową i tlenową. 

 

Na czym polega dezynfekcja wody metodą chlorową?

Dezynfekcja chlorowa polega na regularnym dosypywaniu do wody basenowej środków na bazie chloru. Charakteryzują się one wysoką skutecznością oraz długotrwałym działaniem. Są dostępne pod postacią szybko rozpuszczalnych granulatów, płynów albo tabletek. Granulat należy rozpuścić w wodzie, uzyskując roztwór wodny. W zależności od pogody, temperatury wody, liczby użytkowników, jakości wody i wielu innych czynników ustala się optymalną dawkę chloru dla konkretnego basenu. Roztwór wodny preparatu chlorowego wlewa się bezpośrednio do niecki przez skimmer albo przy użyciu specjalnego dozownika. Stosując środki dezynfekujące na bazie chloru, warto mieć specjalne urządzenie do regulacji chloru i współczynnika pH. Dzięki niemu będziemy mogli na bieżąco kontrolować poziom chloru w wodzie basenowej. Zaleca się, aby docelowa zawartość chloru w wodzie utrzymywała się na poziomie 0,3 – 0,6 mg/l. Należy co kilka dni sprawdzać testerem poziom chloru i pH wody, aby móc utrzymywać w niej optymalne stężenie chloru. Preparaty chlorowe nie mogą być wrzucane bezpośrednio do wody, ponieważ mogą spowodować powstanie nieestetycznych przebarwień na sztucznych tworzywach w basenie. Podczas przeprowadzania dezynfekcji powinna być włączona pompa. Należy pamiętać, żeby nie kąpać się w basenie do 3 godzin od rozpoczęcia dezynfekcji.

 

Na czym polega dezynfekcja wody metodą tlenową?

Alternatywnym sposobem oczyszczania wody basenowej jest dezynfekcja przy użyciu preparatów na bazie aktywnego tlenu. Ich działanie jest bardzo podobne do chloru, jednak nieco mniej efektywne. Aktywne składniki tych preparatów eliminują z wody niebezpieczne bakterie i wirusy. Woda dezynfekowana przy pomocy tlenu jest pozbawiona nieprzyjemnego zapachu, staje się przyjemna i miękka. Zaletą metody tlenowej jest niewątpliwie fakt, iż już po upływie godziny od rozpoczęcia dezynfekcji, można się kąpać. Baseny, w których oczyszcza się wodę aktywnym tlenem, powinny mieć zapewnioną ciągłą filtrację. Zaleca się także przeprowadzanie tzw. chlorowania szokowego raz na około dwa tygodnie albo, kiedy woda zrobi się mało przejrzysta, a ścianki basenu staną się śliskie.