Osoby, które mają duży ogród, często decydują się na kupno basenu, który jest świetnym miejscem do relaksu w upalne dni. Należy jednak pamiętać, że należy o niego odpowiednio dbać, aby był komfortowy i bezpieczny. Z uwagi na to, że każdy użytkownik wnosi do niego drobinki związków organicznych i wiele bakterii, konieczne jest przeprowadzanie chlorowania. Warto wiedzieć, że stężenie chloru w basenie powinno wynosić od 0,6 do 1,0 mg/l. Na jaką formę chlorowania najlepiej się zdecydować? Wybrać tabletki, płyn, a może proszek?

Jaki preparat najlepiej wybrać do chlorowania basenu? 

Regularna dezynfekcja basenu za pomocą chloru jest niezwykle ważna, aby zbiornik był czysty i bezpieczny. Na rynku dostępne są granulaty, płyny i tabletki do chlorowania basenu. Wiele osób zastanawia się, który produkt jest najskuteczniejszy. Warto jednak wiedzieć, że preparaty różnią się od siebie przede wszystkim sposobem dawkowania.

Chlor w płynie jest przeznaczony do podawania przez pompę dozującą, która jest wbudowana w instalację basenową. Płyn sprawdzi się przede wszystkim w przypadku basenów publicznych, taki produkt nie jest zalecany do basenów przydomowych, które nie są wyposażone w automatyczną stację dozowania wody. Tabletki z kolei są przeznaczone do rozpuszczania i wprowadzania do basenu za pomocą dozowników, które zwykle są wbudowane w skimmery. Oprócz tego preparaty różnią się też zawartością aktywnego chloru, co również należy wziąć pod uwagę, wybierając i dawkując je.

Dlaczego należy dawkować chlor do wody basenowej? 

Konieczność dawkowania chloru do wody basenowej wynika ze wspomnianego wcześniej faktu, że jest to miejsce, w którym znajduje się wiele bakterii. Dzięki odpowiedniej ilości chloru powstają jony OCl-, które są skutecznymi utleniaczami. W efekcie dochodzi do niszczenia szkodliwych organizmów żywych znajdujących się w wodzie.

Zastanawiając się, który produkt do chlorowania wody basenowej sprawdzi się najlepiej, z pewnością warto wziąć pod uwagę granulat. Wyróżnia go uniwersalność, do tego może być z powodzeniem stosowany do szokowej i stałej dezynfekcji.