Właściwe utrzymanie czystości i jakości wody w basenie jest kluczowe dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Jednym z podstawowych parametrów, na które należy zwrócić uwagę, jest pH wody. Wartość pH ma decydujący wpływ na skuteczność działania środków dezynfekcyjnych oraz na stan techniczny basenu.

Właściwy zakres wartości pH

Odczyn wody basenowej powinien mieścić się w przedziale 7–7,4 pH. Wartości te są optymalne zarówno dla skóry i błon śluzowych osób korzystających z basenu, jak i dla zachowania właściwego stanu technicznego urządzeń basenowych. Zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie wartości pH mogą prowadzić do negatywnych konsekwencji, takich jak podrażnienia skóry, korozja metalowych elementów czy zmniejszenie skuteczności działania środków dezynfekcyjnych. 

Konsekwencje nieprawidłowego pH

Nieprawidłowe wartości pH wody basenowej mogą prowadzić do różnych problemów. Przykładowo, zbyt wysokie pH (powyżej 7,5) może powodować wytrącanie się wapnia, co prowadzi do zatykania filtrów i mętnienia wody. Z kolei zbyt niska wartość pH (poniżej 6,5) może powodować podrażnienia błon śluzowych oraz korodowanie metalowych elementów basenu. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie i utrzymanie właściwego zakresu wartości pH. Parametr pH wody sprawdzany jest za pomocą urządzenia zwanego pehametrem, dostępnego w naszej ofercie.

Regulacja pH wody basenowej

Aby utrzymać właściwe pH wody basenowej, można skorzystać z produktów oferowanych przez producenta chemii basenowej. Na rynku dostępne są zarówno środki podnoszące, jak i obniżające współczynnik pH w wodzie. Preparaty te występują w formie płynu lub granulatu, co ułatwia ich dawkowanie i stosowanie. Przykładami takich produktów dostępnych w naszej ofercie są: PH-MINUS GRANULAT (obniża wartość pH wody), PH-MINUS PŁYNNY, PH-PLUS GRANULAT (podnosi wartość pH wody) oraz PH-PLUS PŁYNNY.  

Regularne stosowanie tych preparatów pozwala na utrzymanie optymalnego zakresu wartości pH, co przekłada się na bezpieczeństwo i komfort korzystania z basenu. Dobór odpowiednich środków do regulacji pH wody basenowej zależy od indywidualnych potrzeb oraz rodzaju basenu. Ważne jest również przestrzeganie zaleceń producenta chemii basenowej, aby osiągnąć najlepsze efekty i uniknąć ewentualnych problemów.