Gdy sezon letni powoli dobiega końca, a coraz niższe temperatury zniechęcają do kąpieli, nadchodzi moment, w którym należy zabezpieczyć basen. Jest to bardzo istotne, ponieważ mrozy oraz śnieg mogą uszkodzić zbiornik i jego poszczególne elementy, co z kolei zrodzi wysokie koszty naprawy. Dziś podpowiemy Ci, jak przygotować swój basen na zimę, aby uniknąć nieprzyjemności.

Przygotuj basen ogrodowy na zimę – krok po kroku

Poszczególne etapy procesu przygotowywania basenu na sezon zimowy uzależnione są od jego rodzaju. Inaczej należy bowiem postąpić ze zbiornikiem całorocznym, inaczej zaś ze stelażowym czy dmuchanym. W drugim przypadku przedsięwzięcie jest dość proste i szybkie. Wystarczy spuścić wodę, wyczyścić całą konstrukcję i złożyć ją wedle zaleceń producenta. Najlepiej przechowywać ją w odpowiednim opakowaniu. Inaczej wygląda jednak zabezpieczanie basenu całorocznego.

  1. Spuszczanie wody.

Wiele osób sądzi, że najrozsądniej jest spuścić całą wodę z basenu. Nic bardziej mylnego! W basenie całorocznym należy pozostawić około 10-20 centymetrów cieczy poniżej wszystkich urządzeń. Wówczas cała powierzchnia będzie zabezpieczona przed nadmiernym oporem ze strony wody zamarzniętej w gruncie.

  1. Czyszczenie basenu.

Zupełnie niezbędne jest oczyszczenie całego basenu. W pierwszej kolejności należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, takie jak liście czy owady. Następnie wyczyść ściany basenu przy użyciu specjalistycznego preparatu do czyszczenia basenu. W ten sposób zapobiegniesz rozwojowi wszelkich bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów.

  1. Przygotowanie wody.

Woda pozostawiona w zbiorniku musi być odpowiednio przygotowana. Chodzi tu oczywiście o jej pH, które powinno wahać się w granicach od 7,0 do 7,4. Na tym etapie przeprowadź również jej dezynfekcję.

  1. Ochrona zaworów i powierzchni.

Pamiętaj, że woda znajdowała się nie tylko w zbiorniku, ale także w jego poszczególnych częściach. Sprawdź, czy nie pozostała w zaworach, a jeżeli tak, usuń ją. Ostatnim krokiem jest okrycie całej powierzchni basenu specjalną pokrywą.