Używanie koncentratów zapachowych w saunie niesie wiele korzyści. Olejki eteryczne oprócz tego, że poprawiają nastrój i eliminują stres, mają też bardzo pozytywny wpływ na zdrowie. Wśród dostępnych na rynku aromatów każdy znajdzie odpowiedni dla siebie i w zależności od pożądanego działania dobierze taki zapach, który wpłynie na poprawę jego stanu zdrowia i samopoczucia. Ważne jest jednak to, by wybierać wyłącznie takie zapachy, które są przyjemne dla wszystkich uczestników danego seansu oraz nie wywołują u nikogo podrażnień i alergii. Należy o tym pamiętać zwłaszcza przy korzystaniu z publicznych saun. Warto również znać właściwości lecznicze poszczególnych zapachów, aby móc w pełni korzystać z zalet aromaterapii w trakcie saunowania.

 

Czym się kierować przy wyborze zapachów do sauny?

Decydując się na seans aromaterapii w saunie, warto zwrócić uwagę na działanie dodawanych do wody olejków. Mianowicie, każdy z nich charakteryzuje się określonymi właściwościami, które niekoniecznie sprawdzą się u wszystkich. Odpowiedni dobór z kolei korzystnie wpłynie na odczuwane dolegliwości oraz odpowiednio pobudzi lub odstresuje. Tym samym np. aromat trawy cytrynowej działa orzeźwiająco i odprężająco, eukaliptus ma działanie wzmacniające, lipa uspokaja, a anyżówka pobudza. Olejek lawendowy natomiast działa uspokajająco, a goździkowy antyseptycznie i przeciwbólowo. Nie można również zapominać o działaniu wspomagającym odporność takich aromatów jak np. olejek jałowcowy, czy wspomniany już eukaliptusowy.

Wybór odpowiednich aromatów powinien być również wynikiem indywidualnych preferencji zapachowych uczestników takich seansów. Seans aromaterapeutyczny ma być przede wszystkim przyjemnością, więc nie warto stawiać na drażniące zapachy lub aromaty, które są zbyt intensywne lub w drugą stronę, zbyt mało wyraziste. Kluczowe jest również wybieranie zapachów do sauny pochodzących wyłącznie z naturalnych składników. Przy czym trzeba się upewnić, czy nie ma się alergii na poszczególne składniki olejków oraz, czy nie wywołują one podrażnień w kontakcie ze skórą lub drogami oddechowymi. Co więcej, warto pamiętać, iż chcąc zintensyfikować doznania, można pomieszać określone aromaty, mając jedynie na uwadze fakt, że mieszanka nie powinna zawierać więcej niż 5 zapachów.

 

Jak prawidłowo dobrać olejki zapachowe w saunie?

Stosując koncentraty zapachowe w saunie, należy pamiętać o tym, by nie używać nierozcieńczonych olejków. Mianowicie ich poszczególne składniki mogą być łatwopalne. Najlepiej zatem dodawać krople zapachu do wody,  w stosunku od 3 do 10 ml koncentratu (w zależności od tego, jak duża jest sauna) na 4-5 litry zimnej wody. Co więcej, należy stosować się do zaleceń producenta i nie używać zbyt dużej ilości zapachów. Nadmiar intensywnego aromatu może podrażnić skórę lub spowodować zaczerwienienie oczu. Przy wyborze odpowiedniego koncentratu należy też zwrócić uwagę na jego etykietę i skład. Najlepiej kupować aromaty u sprawdzonych producentów takich jak np. Chemoform Polska.