Basen jest świetnym miejscem relaksu i wypoczynku. Warto zadbać o to, by można było z niego korzystać nie tylko w dzień, ale również w nocy. W tym celu niezbędne jest odpowiednie oświetlenie, które będzie nie tylko praktyczne, ale również estetyczne.

Jak dobrać oświetlenie do basenu?

Przy wyborze oświetlenia basenowego wiele zależy od tego, czy dany basen jest umiejscowiony na zewnątrz, czy też w środku budynku. Kryte baseny mogą być oświetlone przy pomocy żarówek halogenowych, lamp LED, czy reflektorów. Warto zaznaczyć, że do oświetlenia basenów stosuje się żarówki niskonapięciowe. W tradycyjnych warunkach oświetlenie tego typu uznawane jest bardziej za dodatkowe lub ozdobne. W przypadku wyboru lamp LED dobrym wyborem jest moc od 50 do 60W. Tutaj istnieje również możliwość zastosowania kolorowych świateł, co niewątpliwie wpływa na doznania estetyczne. Pamiętaj, że oświetlenie basenu powinno zapewnić osobom przebywającym w wodzie bezproblemowe przemieszczanie się wokół zbiornika jak i w nim samym. Jest to ważne przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo użytkowników. Montaż oświetlenia powierz fachowcom, którzy zadbają, by cały proces przebiegł poprawnie i z zachowaniem odpowiednich norm.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia basenu?

Wybór oświetlenia do basenu powinien być uzależniony od kilku czynników. Należy zwrócić uwagę na ilość światła dziennego, jakie dociera do basenu – jest to istotne w przypadku krytych. W ciemnych pomieszczeniach trzeba zadbać o odpowiednie doświetlenie również za dnia. Sama liczba punktów świetlnych musi zostać dostosowana do wielkości basenu – im większy  basen, tym mocniejsze powinno być oświetlenie. Z kolei wysokość, na jakiej ma zostać ono zamontowane, jest zależna od głębokości niecki.