Parametry wody basenowej mają bezpośredni wpływ na zdrowie użytkowników danego akwenu. Poznaj kluczowe wskaźniki, o których musisz pamiętać.

Bezpieczna kąpiel, czyli parametry wody w basenie

Jednym z kluczowych wskaźników jest poziom pH. Aby woda była bezpieczna dla skóry, wartość ta musi mieścić się w przedziale od 7,0 do 7,4. W tym miejscu warto zaznaczyć, że negatywne konsekwencje może wywołać zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska wartość pH. Przekroczenie górnej granicy skutkuje podrażnieniem oczu i skóry, a także obniżeniem skuteczności środków dezynfekujących. W przeciwnym wypadku występuje korozja metalowych elementów basenu.

Równie ważna jest zawartość chloru, która powinna wynosić od 0,2 do 1,0 mg w przeliczeniu na litr wody. Jak łatwo się domyślić, zbyt mała ilość tego składnika okaże się zupełnie nieskuteczna. Innymi słowy, basen nie zostanie odpowiednio zdezynfekowany. Z kolei za wysoka zawartość chloru, podobnie jak w przypadku pH, może podrażniać, a ponadto powodować wysypki.

W jaki sposób kontrolować poziom chloru i pH w basenie?

Dzięki współczesnej technice basenowej możesz sprawdzić oba te parametry dosłownie w kilka minut. Służą do tego specjalne urządzenia kontrolno-pomiarowe. Tańszą alternatywą są testy ręczne. Wspomniane produkty znajdziesz w naszej ofercie. W razie pytań lub wątpliwości pozostajemy do Twojej dyspozycji.

Wszystkim posiadaczom basenów polecamy jednak najnowocześniejszy sprzęt, czyli technikę pomiarowo-regulująco-dozującą. Jak sama nazwa wskazuje, przy jej użyciu nie tylko sprawdzisz niezbędne wskaźniki. Urządzenie ponadto samo wyrówna nieodpowiednie wartości. Taka automatyzacja to niewątpliwa oszczędność czasu, a także pewność co do wzorowych parametrów akwenu.