Zaplanowałeś sobie relaksacyjny dzień nad basenem. Termometr pokazuje upalne 30 stopni i już wiesz, że spędzisz cały dzień w chłodnej wodzie. Kostium kąpielowy gotowy, ręcznik pod pachą, aż nagle… Przypominasz sobie, że niedawno ściany Twojego basenu zrobiły się dziwnie śliskie, a woda z każdą chwilą coraz bardziej zielenieje. Brzmi znajomo? Jeżeli tak, wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i co najważniejsze, jak to zwalczyć! A jeżeli nie, to i tak warto zapoznać się z potencjalnym zagrożeniem.

 

Co oznacza zielona woda w basenie?

Zielony kolor wody w basenie oznacza, że uległa ona znaczącemu zabrudzeniu. A konkretniej — Twój zbiornik wodny stał się siedliskiem glonów. Tak, to właśnie one odpowiadają za zazielenienie wody. Skąd się wzięły? Roślina ta najczęściej pojawia się w basenie na skutek:

  • zaniedbań w pielęgnacji obiektu,
  • w przypadku uszkodzeń lub nieprawidłowego funkcjonowania filtrów,
  • wysokiej temperatury.

Ryzyko wystąpienia alg i glonów jest więc dość wysokie latem. Co gorsza, glony bardzo szybko się namnażają, dlatego należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, by się ich pozbyć.

 

Jak pozbyć się zanieczyszczenia?

Z glonami najlepiej walczyć za pomocą chemii basenowej. Odpowiednie preparaty szybko pozwolą Ci cieszyć się przejrzystą wodą.

  • Na początku postaraj się oczyścić basen z elementów zewnętrznych, takich jak liście, za pomocą siatki basenowej. 
  • Najważniejszym elementem w pozbyciu się zielonej wody jest dezynfekcja szokowa. Warto wybrać granulat Chemochlor T65, który szybko się rozpuszcza. Wysoki poziomu chloru w zbiorniku wodnym skutecznie zahamuje rozwój alg, dlatego dobrze jest zwalczyć istniejący już problem dużą ilością granulatu.
  • Następnie użyj płynnego preparatu biobójczego Alba lub Alba Super. Nie tylko pomoże Ci pozbyć się zanieczyszczeń, ale i obronić się przed nimi w przyszłości. Warto stosować go zapobiegawczo. Dodatkowo pH tej substancji jest neutralne, więc nie wpłynie niekorzystnie na odczyn wody, a nawet dodatkowo wspomoże chlor.
  • Kolejnym krokiem będzie zastosowanie preparatu koagulacyjnego, dzięki któremu filtry wyczyszczą wodę z resztek zabrudzeń.
  • Na sam koniec pozostaje Ci skontrolowanie pH wody, które musi wynosić 7-7,4, aby basen był zdatny do użytku. Jeżeli wynik różni się, użyj środka, który go obniży lub podwyższy.

 

Wyposażenie się w zestaw chemii basenowej i zastosowanie do powyższych podpunktów powinno pomóc pozbyć Ci się zanieczyszczenia. Jeżeli jesteś właścicielem basenu zewnętrznego, koniecznie użyj zimą środka Calzelos, który zapobiegnie powstawaniu glonów w przyszłości. Dzięki temu będziesz mógł się cieszyć czystym basenem, gdy nadejdzie pora jego użytku!