Dbałość o czystą wodę w basenie jest konieczna nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Mianowicie namnażające się bakterie i grzyby mogą być niebezpieczne dla zdrowia osób korzystających z kąpieliska. Warto więc wyposażyć basen w odpowiednie filtry (np. skimmery) i pompy oczyszczające wodę. Dla jeszcze skuteczniejszego efektu można też zainwestować w odkurzacze zbierające zanieczyszczenia z tafli. Dobrym rozwiązaniem jest również montaż dozowników do środków uzdatniających wodę, które w razie potrzeby są automatycznie uwalniane. Okazuje się jednak, że stosowanie tego rodzaju sprzętów może być niewystarczające, dlatego dodatkowo należy regularnie, dokładnie czyścić i dezynfekować basen przy użyciu specjalnych środków.

 

Jak utrzymać czystość wody w basenie?

Przejrzystość wody w basenie uzależniona jest od wykonywania kilka kluczowych czynności, które oczyszczą i zdezynfekują zbiornik. Pierwszym istotnym krokiem jest regulacja wartości pH. Idealny zakres pH wody w basenie mieści się w przedziale od 7,0 do 7,4. Jeśli poziom jest wyższy, należy zastosować preparaty obniżające tę wartość, z kolei w przypadku, gdy jest niższy, trzeba go podnieść przy użyciu przeznaczonej do tego chemii basenowej. W dalszej kolejności niezbędna jest dezynfekcja, która może być przeprowadzana na dwa różne sposoby. Do tego celu można wykorzystywać tabletki chlorowe lub preparaty z aktywnym tlenem. Obie te metody pozwalają skutecznie pozbyć się drobnoustrojów, szkodliwych bakterii oraz grzybów namnażających się w brudnej wodzie.

Kolejną ważną kwestią jest regularne usuwanie glonów. Glony pojawiające się na powierzchni wody stają się idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii, dlatego ich występowania, nie warto ignorować. Dostępne w naszej ofercie środki glonobójcze takie jak np. preparaty Alba błyskawicznie radzą sobie z tego rodzaju zanieczyszczeniami, usuwając je i hamując ich wzrost. Po wyeliminowaniu widocznych gołym okiem nieczystości dobrze jest zastosować też środki koagulujące, które zbiorą, niewyłapane wcześniej najmniejsze cząsteczki zabrudzeń. Takie preparaty skupiają niewielkie cząsteczki w większe lub absorbują je na powierzchni flokulantu, dzięki czemu basenowe filtry mogą je szybciej i skuteczniej wyłapać. Ostatnim krokiem jest utrzymanie czystości w zapleczu basenowym.

 

Co ma istotny wpływ na przejrzystość wody w basenie?

Największy wpływ na przejrzystość wody w basenie ma zatem prawidłowe czyszczenie i filtrowanie. Nie należy również zapominać o stosowaniu specjalnych środków, które wspomagają utrzymanie czystości oraz eliminują rozwój szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Ważne jest również to, by przy każdorazowym zanieczyszczeniu wody nie  spuszczać jej z basenu, gdyż w wielu przypadkach można doprowadzić jej wygląd do pierwotnego stanu przy użyciu chemii basenowej dostępnej na rynku. Co więcej, usuwanie wody jest jednoznaczne z eliminacją środków chemicznych w niej się znajdujących, które w połączeniu z innymi skutecznie pozbyłyby się nieczystości, dlatego nie warto robić tego zbyt często.