Śliska powłoka pokrywająca ściany i dno basenu oraz charakterystyczne zmętnienie wody to częste problemy, z którymi borykają się zarówno właściciele prywatnych zbiorników, jak i zarządcy publicznych obiektów rekreacyjnych. W poniższym tekście omówimy najczęstsze przyczyny pojawiania się glonów w basenie oraz wskażemy sposoby ich skutecznej eliminacji.
Przyczyny pojawienia się glonów w basenie
Glony w basenie mogą się pojawić z wielu powodów. Najczęściej dzieje się tak na skutek niewłaściwej konserwacji wody oraz braku przeprowadzania systematycznych przeglądów zbiornika. W wyniku zaniedbań dochodzi do kumulacji składników odżywczych, dzięki którym mikroorganizmy mogą się rozwijać i rozmnażać. Ponadto występowaniu niektórych gatunków glonów sprzyja wysokie pH (powyżej 7,8), duże nasłonecznienie oraz ciepła woda nagrzewająca się podczas letnich upałów.
Co należy zrobić, aby pozbyć się glonów z basenu?
- Zapewnienie wydajnej filtracji wody
Jednym z kluczowych elementów eliminacji glonów jest dobranie odpowiednich urządzeń filiacyjnych wraz z niezbędnym wyposażeniem. Będą one usuwać na bieżąco nie tylko same organizmy, ale również zanieczyszczenia organiczne służące za ich pożywkę.
- Kontrola i dostosowanie poziomu pH
Utrzymanie pH na poziomie 7-7,4 nie tylko przełoży się na ograniczenie rozwoju glonów, ale jest też wskazane ze względu na bezpieczeństwo dla ludzkiej skóry. W korekcie warunków pomogą oferowane przez nas produkty dostępne w formie płynnej oraz granulowanej.
- Korzystanie z preparatów zapobiegających rozrostowi glonów
Regularne stosowanie naszych preparatów na glony do basenu takich jak Alba i Alba Super nie tylko hamuje ich wzrost, ale działa również bakterio i grzybobójczo. Znów środek Calzelos przeciwdziała gromadzeniu się zanieczyszczeń organicznych.