Własny basen to niewątpliwie duże udogodnienie. Ich posiadacze mają na wyciągnięcie ręki świetną przestrzeń do codziennego relaksu oraz spotkań towarzyskich. Zarówno baseny wbudowane, jak i wolnostojące wymagają stałej pielęgnacji. Najczęstszym problem jest tzw. zielona woda, która skutecznie zniechęca do kąpieli.

Jak uniknąć zielonej wody w basenie?

Nie od dziś wiadomo, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. To samo dotyczy utrzymania basenu w nienagannym stanie. Warto więc na wstępie wyjaśnić, skąd w ogóle bierze się zielona woda. Taki problem pojawia się wtedy, gdy w zbiorniku rozwiną się glony. To właśnie ich obecność powoduje nieestetyczne zabarwienie wody, a także śliskość ścianek. Czasami dochodzi również do powstawania przebarwień w obrębie niecki.

Aby uniknąć tego typu trudności, należy przede wszystkim dbać o regularne czyszczenie basenu. Pamiętaj, że sama pompa filtrująca nie jest w stanie pozbyć się wszelkich drobnoustrojów, które trafiają do zbiornika. Każdy z jego użytkowników przenosi bowiem do wody różnego rodzaju nieczystości. W okresie letnim, gdy temperatury są bardzo wysokie, łatwo o namnożenie się glonów. Sięgnij więc po odpowiedni środek do czyszczenia basenu, dzięki któremu utrzymasz czystość.

Warto jednak zaznaczyć, że w początkowej fazie rozwoju glonów są one w zasadzie niewidoczne. Jeżeli już pojawią się w basenie, samo czyszczenie nie zawsze pomoże. Warto więc regularnie stosować preparaty na glony. Wówczas unikniesz zielonej wody w basenie, a zarazem ograniczysz zużycie preparatów dezynfekujących.

Higiena korzystania z basenu

Wspomniana wyżej chemia do basenu jest niezbędna do zachowania jego czystości. Należy jednak mieć na uwadze, że wiele zależy również od jego użytkowników. Każdy z korzystających z basenu powinien wziąć prysznic przed wejściem do wody. Najlepiej posiłkować się wówczas zwykłym mydłem. W ten sposób pozbędziesz się z ciała osiadłych drobnoustrojów, które mogą przedostać się do zbiornika.