Duży wpływ na zieloną wodę w basenie mają glony i żelazo w niej zawarte. Przyczyną zielonej jest nieodpowiednia filtracja i niewłaściwy dobór środków chemicznych. Chcąc uzyskać krystaliczną i przejrzystą wodę, powinniśmy stosować regularną dezynfekcję i używać specjalnych preparatów. Aby pływanie było przyjemne, podstawą jest przestrzeganie czystości i higieny w akwenie.

 

Dlaczego woda w basenie ogrodowym robi się zielona?

Basen ogrodowy jest doskonałym miejscem na relaks. W upalne dni możemy się w nim zanurzyć, bez konieczności poszukiwania pływalni. Aby jednak miejsce było przyjemnością, woda musi być krystalicznie czysta. Kiedy jednak zawodzi filtracja, a użyte preparaty chemiczne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, kąpiel jest wręcz zakazana, ze względu na glony, które mają duży wpływ na zielony kolor. Wykorzystują one dwutlenek węgla i azot znajdujący się w wodzie, tworząc pożywkę dla grzybów i bakterii. Sprzyja temu również słoneczna pogoda. Zauważymy je bez problemu, na dnie i ścianach basenu. Musimy się ich jak najszybciej pozbyć, by móc korzystać z kąpieli. Zadanie jest czasochłonne i wymaga dużo wysiłku. Musimy zacząć od usuwania glonów i wszystkich zanieczyszczeń, przy pomocy siatki.  W drugiej kolejności wypłukujemy filtry i przeprowadzamy badanie odczynu pH, od którego zależy dobór preparatów. Warto wcześniej przeprowadzić działania, nie dopuszczając do poważnych zabrudzeń wody.

 

Jak uzyskać krystaliczną i przejrzystą wodę w basenie ogrodowym?

Z uzyskaniem krystalicznej i przejrzystej wody w basenie ogrodowym nie ma większych problemów. Firma Chemoform AG opracowała autorski schemat jej pielęgnacji.  Należy jednak przeprowadzić kilka zabiegów, zachowując odpowiednią kolejność.   W pierwszym etapie musimy zająć się regulacją wartości pH, za pomocą produktów w postaci stałej i płynnej. W następnym mamy dezynfekcję, którą przeprowadzamy środkami biobójczymi. Po zastosowaniu odpowiednich produktów przystępujemy do walki z glonami, używając skutecznych preparatów bakteriobójczych. Możemy bez problemu utrzymywać czystość i higienę, dzięki alkalicznym i kwasowym środki czyszczące o różnym poziomie zawartości substancji aktywnych.