Korzystanie z basenów, czy to publicznych, czy prywatnych to obecnie bardzo popularny sposób rekreacji i wypoczynku dla osób w każdym wielu. Są także ludzie, którzy trenują pływanie sportowo i odwiedzają basen codziennie.

Pływanie i ćwiczenia w wodzie mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie oraz kondycję fizyczną. Tego typu aktywność wzmacnia układ oddechowy, dobrze wpływa na stawy, pobudza układ krążenia, koryguje wady postawy czy pomaga zrzucić zbędne kilogramy. To tylko niektóre z dobrodziejstw korzystania z basenu. Czy wobec tego spędzanie czasu w wodzie może być zagrożeniem dla naszego zdrowia? Okazuje się, że tak i ma to związek zczystością zbiorników. Czym zatem grozi pływanie w brudnym basenie? Zapraszamy do lektury naszego artykułu. 

 

Zagrożenia niewidoczne gołym okiem

Na właścicielu lub zarządcy basenów publicznych spoczywa obowiązek dbania o bezpieczeństwo korzystających z obiektu osób. Woda w basenie powinna być regularnie dezynfekowana. To samo dotyczy basenów prywatnych. Co dzieje się, gdy czynność ta jest zaniedbana? Okazuje się, że w brudnej wodzie basenowej może znaleźć się całe spektrum zanieczyszczeń mających ogromny wpływ na ludzkie zdrowie. Najczęściej patogeny pojawiają się w wodzie ze względu na brak odpowiedniej higieny osób korzystających z basenu. Badania wykazują, że w wodzie basenowej może znaleźć się nawet 30 rodzajów różnych drobnoustrojów, które wywołują nieprzyjemne dolegliwości. Tego typu zbiorniki najczęściej zanieczyszczone są bakterią Escherichia colirzęsistka i różnymi rodzajami grzybów. Oprócz drobnoustrojów w zanieczyszczonym basenie znajdują się także pot, ślina, martwy naskórek, a nawet mocz i drobiny kału. Wszystko to może przyczynić się do poważnych konsekwencji zdrowotnych. 

 

Jakie dolegliwości może wywołać kąpieli w brudnym basenie?

Kąpiel w zanieczyszczonym basenie może prowadzić do wielu przykrych dolegliwości i chorób. Wśród nich wymienia się najczęściej grzybicę stóp, chlamydiozę, zakażenia rzęsistkiem, zapalenie spojówek, zapalenia pęcherza, grzybicę pochwy, waginozę bakteryjną, owsicę czy zatrucia pokarmowe. Jak widać lista zagrożeń jest bardzo długa. Czy to oznacza, że należy zrezygnować z kąpieli w basenach? Zdecydowanie nie. Wystarczy regularnie dbać o jakość wody. Jakie są zatem polecane metody i kto może się tym zająć? 

 

Jak dbać o czystość basenu?

Jeśli chodzi o zachowanie najwyższych standardów higienicznych w basenach publicznych i prywatnych najlepiej zaufać specjalistom. Firma Chemoform Polska od wielu lat specjalizuje się w zachowaniu czystości tego typu obiektów. Do najbardziej skutecznych metod dezynfekcji basenów należą metoda chlorowa oraz metoda tlenowa. Pierwsza z nich opiera się na działaniu chloru, który ma silne właściwości bakteriobójcze i niszczące substancje organiczne. Podobnie jest w przypadku działania aktywnego tlenu. Metoda ta jest równie skuteczna i nie pozostawia charakterystycznego zapachu. 

Zalety płynące z aktywnego spędzania czasu na basenie są ogromne, dlatego nie warto z niego rezygnować. Wystarczy jedynie wybierać obiekty bezpieczne, które są stale dezynfekowane.