Posiadanie swojego prywatnego basenu to marzenie wielu osób. Pływanie w chłodnej wodzie podczas upałów latem to nie tylko świetna forma rozrywki, ale i rekreacji. Decydując się na budowę własnego basenu, można z ulgą zapomnieć o kąpieliskach pełnych ludzi, w których nieraz ciężko znaleźć wolną przestrzeń na pływanie. Przydomowy basen, choć mniej narażony na nieczystości niż publiczny, również wymaga dbałości o jakość wody.

 

Co zanieczyszcza wodę w basenie?

Zabrudzeń mechanicznych dość łatwo jest się pozbyć za pomocą siatki basenowej. Jednakże gorzej jest z osadem, który może powstać przez naskórek, kosmetyki i olejki do ciała. Również resztki związków organicznych i nieorganicznych nie sprzyjają pozytywnie czystości basenu. Użytkowany zbiornik wodny zawsze będzie narażony na zanieczyszczenia. Na szczęście przy odpowiedniej pielęgnacji i dezynfekcji zwiększysz nie tylko funkcjonalność, ale i zadbasz o swoje zdrowie! Pływanie w brudnym basenie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak grzybice i zakażenia, czego nie można bagatelizować.

 

Jakich środków użyć, by bronić się przed zanieczyszczeniami?

Zabiegi, które są ważne w pielęgnacji basenu:

  • Dzięki kontroli współczynnika pH dowiesz się, jaki jest odczyn wody. Mierzy się go za pomocą miernika fotometrycznego. Jeżeli współczynnik wynosi 7-7,4 pH, oznacza to idealną wartość. W przypadku, gdy wynik jest zbyt wysoki lub zbyt niski, może doprowadzić to do negatywnego wpływu na zdrowie użytkowników basenu oraz uszkodzeń jego struktury. W takiej sytuacji należy użyć środków do regulacji wartości pH wody.
  • Dezynfekcja basenu jest niezwykle ważna i powinna być wykonywana regularnie — z naciskiem na wzmożoną kontrolę, gdy woda osiąga temperaturę powyżej 20 stopni. Jest to bowiem idealne środowisko dla rozmnażania się bakterii. Dezynfekcję można przeprowadzić metodą chlorową lub za pomocą aktywnego tlenu. Chlor do basenu stosuje się w formie tabletek, płynu oraz granulatu.
  • Przyczyną zielonej wody w basenie jest rozmnażanie się glonów. Ta roślina bardzo szybko potrafi przejąć zbiornik i uniemożliwić użytkowanie go. W takiej sytuacji dobrze sprawdzą się specjalne preparaty na glony. W przypadku basenów przydomowych idealnym rozwiązaniem jest płynna substancja Alba, która zapobiegnie rozwojowi glonów, grzybów oraz bakterii.
  • Sprawny i funkcjonalny basen prywatny powinien być wyposażony w filtry czyszczące. Wówczas do pielęgnacji wody w zbiorniku stosuje się środki koagulacyjne. Sprawiają one, że drobne zanieczyszczenia, których filtr nie może wyłapać, łączą się ze sobą i w efekcie są usuwane.
  • Nie należy zapominać o dbałości higienicznej przy użyciu specjalnych środków czyszczących, które zapobiegają powstawaniu osadów wapiennych, metalowych i rdzawych. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o stan niecki basenowej czy elementów stalowych.

 

Środkiem, który jest bardzo pomocny w pielęgnacji basenu domowego są tabletki multifunkcyjne. Jak wskazuje ich nazwa, są w stanie zapobiec powstawaniu większości zanieczyszczeń. Jest to produkt, który kompleksowo pielęgnuje wodę w basenie. Tabletki zawierają aktywny chlor, koagulant, stabilizator pH oraz środek pozbywający się glonów. Nie czekaj aż w Twoim prywatnym basenie nagromadzi się zbyt dużo zanieczyszczeń. Dbaj regularnie o jego czystość i swoje bezpieczeństwo.